Čo všetko si treba premyslieť ešte pred založením trávnika?

Február 2023

Dom už máte hotový a pred vami stojí úloha popasovať sa s okolím. Pravdepodobne máte aspoň matnú predstavu, ako by malo okolie vyzerať, kde by ste čo chceli, prípadne viete, čo nechcete. Vo väčšine prípadov sa ľudia rozhodnú pre kombináciu trávnika a výsadby (kvetov, kríkov, atď.) alebo úžitkovej záhrady. Ešte pred realizáciou však treba myslieť na pár vecí, aby vás nič neprekvapilo. Nižšie sa pozrieme na konkrétne veci podrobnejšie.

1. Výška terénu

Ak máte pozemok v rovine, je ideálne, keď je terén zarovnaný do úrovne chodníkov. Preto sa treba na terén pozrieť a zhodnotiť, či vám ešte treba zeminu navyše alebo ste už teraz nad úrovňou chodníkov – v tom prípade musíte zeminu vyviezť preč. Ak chcete zakladať siaty trávnik bez siete proti krtom, úroveň terénu by mala byť 1 – 2 cm pod obrubníkmi chodníkov, pretože po výseve a zapojení trávnika sa objem zeminy „zväčší“ o koreňový systém trávnika. Ak chcete do siateho trávnika zapracovať aj sieť proti krtom, terén by mal byť 2 – 4 cm pod obrubníkmi, pretože sieť proti krtom ešte musíte zaviezť vrstvou trávnikového substrátu.

Ak plánujete kobercový trávnik, úroveň terénu sa snažte zarovnať 3 – 4 cm pod obrubníky.

2. aká pôda je momentálne na pozemku?

Ak máte ílovitú pôdu, bolo by vhodné ju obohatiť o kremičitý piesok, ktorý zabezpečí, že pôda bude lepšie prepúšťať vodu do podložia. Musí to byť kremičitý piesok, nie obyčajný stavebný – ten totiž obsahuje ílovité zložky, takže by ste trávniku skôr uškodili ako pomohli. Zapracovať kremičitý piesok je najjednoduchšie počas frézovania terénu, keď sa už pripravuje terén na výsev alebo pokládku. Stačí ho nahrubo rozhádzať po ploche a spätná fréza ho rovnomerne zapracuje do hĺbky 10-14 cm podľa potreby. Tento úkon teda nemusíte robiť ešte pred založením trávnika, ale je dobré myslieť na to, či kremičitý piesok potrebujete alebo nie, pretože sa pomerne ťažko zháňa a aj jeho cena býva rôzne vysoká. Preto, ak je vo vašom prípade potrebný, je dobré s touto položkou dopredu počítať.

kremicity piesok frezovanie OK

3. funkcia budúceho trávnika

Je dôležité ujasniť si, aký účel bude mať budúci trávnik. Budú po ňom behať deti a domáci miláčikovia? Vtedy vyberajte zo športových osív, ktoré sú pomerne nenáročné na údržbu, ale odolné voči bežnému zaťaženiu. Ak je trávnik výraznú časť dňa v tieni, je dobré vysiať trávnu zmes určenú do tieňa. V súčasnosti sú k dispozícii aj rôzne lúčne zmesi, treba si však uvedomiť, že tieto trávy potrebujú 2 – 3 roky, kým z nich bude naozaj pestrofarebná lúka ako na obrázku na obale. Taktiež je potrebné nechať ich rásť do výšky 20 – 30 cm, takže ak plánujete trávnik aktívne využívať, v tráve vysokej 30 cm to bude náročné.

4. záhony

Vo väčšine prípadov si majitelia chcú skrášliť svoje okolie kvetmi, stromami alebo kríkmi, či už okrasnými alebo čučoriedkami, egrešmi a podobne. Je dobré si premyslieť, kde tieto plochy budú a čím tieto plochy oddelíte od trávnika. Najčastejšie sa na túto funkciu používajú plastové neviditeľné obrubníky s rôznou výškou. V prípade siateho trávnika môžete použiť obrubníky s výškou 4,5 cm, v prípade kobercového je ideálna výška obrubníka 3,5 cm. Inštalácia týchto obrubníkov je celkom jednoduchá, nevýhodou však je nekomfortné kosenie pri týchto krajoch.

Druhou možnosťou sú trávnikové obruby na spôsob zámkovej dlažby. Tieto sa môžu zapracovať aj na okraj trávnika pri plote a vtedy bude kosenie veľmi jednoduché aj pri plote.

5. zavlažovanie

Celkovo sú 3 možnosti ako trávnik a záhony zavlažovať. Najlacnejšou možnosťou je klasické ručné polievanie cez hadicu. O niečo drahšie vás vyjde polievanie záhradnými postrekovačmi, ktoré napojíte na hadicu. V tomto prípade je ideálne kúpiť si aj časovač, na ktorom nastavíte rôzne časy, kedy sa postrekovače zapnú. Najdrahšou, ale zároveň najefektívnejšou, možnosťou je automatický závlahový systém.

Dopredu sa treba zamyslieť, ktorú možnosť zvolíte. Závisí to hlavne od veľkosti zavlažovanej plochy a od typu trávnika. Aby ste mali lepšiu predstavu, ukážeme si to na ploche siateho trávnika 200 m2. Siaty trávnik o ploche 200 m2 treba prvých 4-6 týždňov polievať každý deň min. 20 minút a to 3-4 x krát za deň v závislosti od počasia. Takže tento trávnik by ste každý deň museli polievať 60 – 80 minút. Ak máte dostatok času, dá sa to zvládnuť aj ručne. Ak však máte 400 m2, denne by to už boli 2- 2,5 hodiny polievania. V tom prípade si naozaj treba dopredu zabezpečiť buď záhradné postrekovače s časovačom alebo automatickú závlahu.

Ak by to bol kobercový trávnik, ten treba intenzívne polievať prvých 10 – 14  dní, min. 2 – 3 x denne (podľa potreby aj viac krát), a to tak, že bude úplne zmáčaný (laicky povedané, bude vám pod nohami čvachtať ako mokrá špongia), teda na jedno polievanie 200 m2 treba počítať približne 30 minút, čo je 60 – 90 minút denne.

Následne, po tomto prvotnom intenzívnom zavlažovaní (pri siatom to je po 4-6 týždňoch, pri kobercovom je to po 10-14 dňoch), je bežná spotreba vody 0,75 m3 na 100 m2 každý druhý deň.

Na základe týchto približných informácií si treba premyslieť, do ktorej možnosti zavlažovania sa pustíte. Bez ohľadu na to, ktorú možnosť zvolíte, je nutné mať dané zavlažovanie k dispozícii už v deň, keď trávnik vysejete alebo položíte kobercový trávnik.

V prípade, že si stále s niečím neviete rady, môžete sa obrátiť na nás cez www.novytravnik.sk, radi vám poradíme.